Co nechtěl Jurečka slyšet: Docent Ševčík o cenách elektřiny a doplácení na eurohujery

27.5. 2022Trikolora821x

„Je zřejmé, že vládní politikové jsou zvyklí chodit do jim spřátelené České televize a odpovídat jen na otázky, které se jim hodí,“ říká ekonom Miroslav Ševčík, který se s několika dalšími neparlamentními politiky dočkal ve čtvrtek večer „vyhazovu“ ze Superdebaty v televizi CNN Prima News. Důvodem bylo, že ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) těsně před začátkem debaty zatlačili na vedení komerční televize a pod pohrůžkou, že odejdou ze studia, si vynutili to, že nebudou během debaty čelit dotazům mimo jiné také docenta Ševčíka, který je děkanem Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, ale také ekonomickým expertem Trikolory. „Chtěl jsem se jich zeptat, kdy konečně svléknou dresy eurohujerů a některých dalších zemí a obléknou si dres České republiky a budou se snažit řešit primárně bolestivé problémy statisíců českých domácností, které jsou i ‚díky‘ jejich rozhodování vháněni do sociální pasti a chudoby,“ prozradil Ševčík v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Můžete prosím našim čtenářům blíže popsat, jak jste se dozvěděl, že vás CNN Prima News nepustí mezi hosty Superdebaty, přestože vás pozvala? Jak vám to produkce televize vysvětlila?

Už jsem seděl v sále a vysílání mělo začít zhruba za 3 až 4 minuty. V té chvíli přišel za panem Petříčkem, panem Šlachtou a za mnou pracovník televize, jestli s ním můžeme odejít mimo studio. Myslel jsem si, že si jdeme pro port, resp. mikrofon. Odvedli nás do vedlejší místnosti, kde jsem zahlédl hlavní diskutující toho večera, paní Alenu Schillerovou, pana Radima Fialu, pana Mariana Jurečku a pana Martina Kupku. Tito odkráčeli do sálu, ze kterého se měl pořad vysílat.

Nás odvedli do separátní místnosti a bylo nám sděleno, že pan Jurečka a pan Kupka nesouhlasí s tím, abychom jim položili dotazy. Pokud jim, panu Jurečkovi a panu Kupkovi, nebude vyhověno, tak že odejdou ze studia. Tento požadavek nevznesla ani paní Schillerová ani pan Fiala. Všechny nás to v ten okamžik překvapilo, a mě navíc i pobavilo. Tak oni se už opravdu bojí i otázek.

Je podle vás správné, aby si vládní politici diktovali, kdo z diváků jim může, a kdo nemůže položit otázky?

Samozřejmě že to správné není. Svědčí to o úrovni a schopnostech stávajícího vládnoucího politického establishmentu. Zapomínají, že by měli reprezentovat, ale i respektovat ty miliony voličů, kteří jim nedali hlasy. Zapomínají, že se významným způsobem spolupodílejí svým rozhodováním na osudu více než deseti milionů občanů naší vlasti. A bohužel to zatím vedou ani ne od deseti k pěti, ale od deseti k nule.

Nebylo přece jen od televize málo odvážné, že tomuto nátlaku nakonec podlehla?

Neznám detailně pravidla televize k řešení této krizové situace. Upozorňuji na to, že se vše odehrálo doslova pár minut před začátkem vysílání. Dokonce si myslím, že začátek byl kvůli tomu o více než deset minut zpožděn. Vzhledem k tomu, jak dopadlo hlasování diváků, tedy Schillerová 65,6 % hlasů, Fiala 19,2 % hlasů, Kupka 10,3 % hlasů, Jurečka 4,5 % hlasů, tak si troufnu říct, že kdyby tam tito dva současní ministři nebyli, tak se možná i méně ztrapnili. Součet jejich hlasů nedosáhl ani počtu hlasů pana Radima Fialy.

Co to podle vás vypovídá o mediální kultuře v České republice? A co to vypovídá o vládních politicích?

Já to nechám na posouzení čtenáře a jeho kritickém myšlení. Je zřejmé, že vládní politikové jsou zvyklí chodit do jim spřátelené České televize a odpovídat jen na otázky, které se jim hodí.

Prozradíte našim čtenářům, na co jste se chtěl parlamentních politiků zeptat?

Chtěl jsem se jich mimo jiné zeptat i na otázku, jestli považují za normální, že naši producenti jsou schopni i v dnešní době vyrábět jednu kilowatthodinu elektřiny za náklady kolem 50 haléřů až jedné koruny, ale domácnosti v Česku za kilowatthodinu mají platit 11 až 12 Kč. A firmy v některých případech ještě více.

Chtěl jsem se jich zeptat, kdy konečně svléknou dresy eurohujerů a některých dalších zemí a obléknou si dres České republiky a budou se snažit řešit primárně bolestivé problémy statisíců členů českých domácností, kteří jsou i ‚díky‘ jejich rozhodování vháněni do sociální pasti a chudoby.

A měl jsem připravené i další otázky vztahující se k inflaci, k militantní politice, které se již dnes smějí i např. politici ve Švýcarsku.

Na rozdíl od jiných „umlčených“ neparlamentních politiků jste vy především ekonom. A pořad byl o drahotě a o inflaci.  Vadily, podle vás, vaše názory – nebo to, že jste zároveň ekonomickým expertem Trikolory?

Nevím, jestli jim vadí moje názory, protože nevím, zda je vůbec znají. Pokud vím, tak z pětikoalice na významném politickém postu je znalým a erudovaným ekonomem pouze místopředseda Poslanecké sněmovny pan doktor Skopeček a VŠE vystudoval ještě prý i pan Síkela. Navíc nutno podotknout, že nejsem členem žádné politické strany.

Je zřejmé, že některým politikům vadí názory běžných občanů, a možná se zhlédli i v nově vybudovaném „cenzorském úřadu“ při Úřadu vlády a pravděpodobně jim pan vrchní cenzor poradil, aby se nás v diskusi tímto způsobem zbavili. Zažil jsem i 80. léta minulého století a tato situace mi je velmi připomněla.

Rozhovor vyšel na portálu Parlamentní Listy ZDE.

Jsme Trikolora. Jsme moderní strana tradičních hodnot. Jsme strana pravicová, konzervativní, vlastenecká a euroskeptická. Nejsme strana velkých gest, ale poctivé každodenní práce. Nejsme strana jednoho muže či ženy, jsme tým. Nejsme možná tak hlasití jako jiní, ale jsme spolehliví. Náš čas přijde. Naše tři programové pilíře jsou stále stejné: Bráníme normální svět. Bohatství vzniká z práce. České zájmy na prvním místě.

Přidejte se k nám!

Záleží Vám na hodnotách, které Trikolora hájí?
Pokud ano, staňte se Registrovaným příznivcem Trikolory.

Tím získáte možnost účastnit se našich stranických akcí, diskusních setkání, workshopů i členských schůzí.

Budete mít také přednostní a pravidelný přísun aktuálních informací o našich aktivitách.