To může říct jen někdo, kdo to nemá v hlavě v pořádku… Pekarová? Tak to šéfka Trikolory chápe

9.4. 2022Trikolora715x

„Jsme čtvrtí na světě ve výši inflace. Pro naše lidi to znamená, že pokud měli v bance vloni deset tisíc, dnes jim z toho zbylo 8 890 korun, aniž z toho korunu utratili,“ zlobí se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz na nečinnost české vlády bývalá poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, podle které nás kabinet Petra Fialy zcela nezodpovědně zatahuje do války.

Válka na Ukrajině dostala v minulých dnech jiný rozměr poté, co média zveřejnila informace o masakru ukrajinských civilistů. Jak na vás záběry z ukrajinské Buči zapůsobily?

Válka je strašná, a zvláště pak když jsou její obětí nevinní civilisté. Pokud vše proběhlo tak, jak to líčí média hlavního proudu, zasluhuje ruská strana zásadní odsouzení. Jenže ono je to složitější. Lidé, kteří sledují pouze jeden informační zdroj, ten mainstreamový, to mají jednoduché. Je to takhle, a hotovo. Pokud ale sledujete více informačních zdrojů včetně těch zahraničních, máte to složitější, protože vidíte i jiné vylíčení válečných dějů a musíte se rozhodovat mezi tím, co vám připadá věrohodnější.

A když si pak přečtete informaci, že to bylo Rusko, kdo v OSN požadoval urychlené svolání Rady bezpečnosti s návrhem na ustavení mezinárodní vyšetřovací komise, která by události v Buči vyšetřila, a že to naopak byla předsedající Velká Británie, kdo to znemožnil, nerozumíte už ničemu. Ze všech těchhle důvodů jsem v přijímání zaručených válečných zpráv hodně opatrná.

Ukrajinský prezident přirovnal události v Buči se srebrenickým masakrem z července 1995, který si vyžádal podle odhadů na osm tisíc obětí. Jde podle vás o adekvátní srovnání, a tedy stejný válečný zločin?

Jestli je ukrajinský prezident v něčem opravdu dobrý, je to propaganda, kterou provozuje. Škoda že nebyl tak dobrý také ve výkonu svého prezidentského mandátu. V roce 2019 totiž kandidoval s programem, že urovná situaci na Donbase a vztahy s Ruskem. Právě on a nikdo jiný toho tedy mohl opravdu hodně udělat pro předejití válce. Třeba naplnit minské dohody. Bohužel nestalo se. Namísto toho teď mistruje politiky celého světa, co všechno dělají špatně. Snad jen rakouští a izraelští poslanci a maďarský premiér si to nenechali líbit. Ale abych odpověděla na vaši otázku, není to adekvátní srovnání.

I přes tyto události se Evropská unie poprvé od vypuknutí války neshodla na dalších protiruských sankcích. O čem to podle vás svědčí?

Svědčí to o jediném. Zatímco teď už se menší část evropských politiků, a naše vláda zde bohužel hraje prim, nechává zcela unášet vybuzenými emocemi a naskakuje na řešení v podobě sankcí, která v konečném důsledku uškodí daleko více nám a našim lidem než Rusku, jiná část politiků přece jenom ještě uvažuje trochu racionálně. Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu. Politici z rozkradené země, jež by bez cizí pomoci vůbec nemohla existovat, si diktují, co jim má kdo bezúplatně poslat a jaké komodity nemáme z Ruska odebírat, a mnozí evropští a unijní politici podle toho panáčkují.

Česká vláda patří k těm, kteří na úrovni EU prosazují velmi tvrdý postoj k Rusku. Je správné, že vláda Petra Fialy zaujala tak jednoznačný postoj?

Ukrajinská válka jednoho dne skončí. V jaké situaci zastihne Českou republiku? Budeme mít skvělé vztahy s Ukrajinou, s naprosto rozvrácenou zemí, kterou ještě před válkou rozkradli její vlastní oligarchové, se zemí, které se za třicet let samostatné existence nepodařilo nastolit normálně fungující režim, a se zemí, kterou opustila třetina jejího obyvatelstva.

A na druhou stranu budeme mít úplně zpřetrhané vztahy s Ruskem, jehož suroviny prostě potřebujeme, nemluvě o jeho trhu, což bude mít v konečném důsledku zničující vliv nejen na naše ceny energií, ale prakticky také na ceny všeho ostatního. 

Na otázku, jak je jednání Fialovy vlády prozíravé, si každý může odpovědět sám. V únoru Česká republika dosáhla svého historického rekordu a jsme čtvrtí na světě ve výši inflace 11,1 %. Pro naše lidi to znamená, že pokud měli v bance vloni deset tisíc, dnes jim z toho zbylo 8 990 korun, aniž z toho korunu utratili! A to ještě neznáme inflaci z března.

Protiruské sankce však mají dopad také na nemálo českých firem, kteří tak ze dne na den přišly o dodavatele či odběratele. Neobáváte se, že se v tomto případě s vaničkou vyleje i dítě?

Obávám. To je přesně to, o čem mluvím. Znám firmy, které zavírají provoz a musejí propouštět. Jedni z důvodů, že nemají suroviny potřebné pro výrobu a mnoho dalších z nemožnosti vyvážet ukončením kontraktů. A dopadá to opět na naše lidi.

V neposlední řadě v České republice působí řada firem, které mají ruské majitele či investory. Zaměstnanci těchto firem dnes nevědí, co bude dál. Jak by se měla vláda zachovat k těmto firmám?

Má ty firmy nechat na pokoji, stejně jako jejich majitele či spolumajitele. Což nedělá!

Co říkáte na úvahy některých politiků, že bychom měli novelizovat české zákony tak, abychom mohli zkonfiskovat ruský majetek na území České republiky? Je to podle vás namístě?

Pokud se chceme vrátit zpátky do totality, kde se krade a vyvlastňuje, kde se nectí soukromé vlastnictví a kde jsou lidé vyčleňováni ze společnosti za svůj původ, národnost či přesvědčení, tohle je ta nejlepší cesta. Bohužel Fialova vláda už tímto směrem vykročila.

Na veřejnost unikly záběry tanků, které posílá naše země do bojů na Ukrajinu, a pomoci tak čelit ruské okupaci. Je to podle vás správné gesto?

Vláda nás naprosto nezodpovědně zatahuje do války. Na Ukrajinu posíláme starý železný šrot, jehož funkčnost je asi na takové úrovni, jako byla ta „ótéčka“, která kdysi ani nedojela do Prahy na obranu Rádia Svobodná Evropa, ale diplomatické a obchodní důsledky tohoto kroku se jednoho dne vrátí a budou hodně bolestivé. 

Jsem mimo jiné velmi zvědavá (do budoucna) na nové zakázky naší vlády ohledně nákupu vojenské techniky, kterou i my na našem území potřebujeme. Každý soudný člověk si domyslí, odkud asi bude.

Statisíce Ukrajinců, kteří jako váleční běženci zakotvili v České republice, jsou čím dál větší zátěží pro naše školství, sociální i zdravotní systém. Kde je podle vás strop toho, co jsme jako malá země schopna ještě unést?

Obávám se, že ten strop jsme již prorazili a že brzy zjistíme, že naše hlava je potlučená. Informace ze škol a od lékařů jsou už teď alarmující!

Mezi lidmi se čím dál častěji mluví o pozitivní diskriminaci Ukrajinců, která způsobuje u řady lidí čím dál patrnější nespokojenost. Nehrozí podle vás eskalace těchto sociálních problémů? A co bychom proti tomu měli dělat?

Budu se jen opakovat. Pomoc válečným uprchlíkům je naší morální povinností. Zároveň bychom ale měli důsledně prověřovat, kdo všechno k nám přichází. Za nebezpečné rovněž považuju, že se tu vytváří atmosféra, alespoň na mě to ten dojem dělá, že tu naprostá většina Ukrajinců už zůstane napořád a že to je pro nás bůhvíjaký přínos, protože to zachrání náš pracovní trh. Já si to nemyslím a navíc si kladu otázku, kdo pak dá válkou rozvrácenou Ukrajinu do pořádku, pokud si tu kvalitnější část uprchlíků coby pracovní sílu ukradneme pro sebe.

Trikolora na rozdíl např. od Pirátů velmi hlasitě gratulovala Viktoru Orbánovi k vítězství v maďarských parlamentních volbách. Dokonce jste mluvil o naději pro Evropu. V čem ji spatřujete?

Ano, Trikolora poslala Viktoru Orbánovi oficiální gratulaci. Píše se v ní, cituji: Vážený pane premiére, rádi bychom Vám touto cestou pogratulovali k Vašemu impozantnímu volebnímu vítězství. Možná si ani neuvědomujete, jak obrovskou jste udělal radost také mnoha lidem v České republice, a speciálně nám, členům Trikolory, české politické strany, jež se hlásí ke stejným společenským, politickým a ideovým hodnotám jako Váš FIDESZ. Není to totiž jenom Vaše vítězství, ale zároveň také vítězství zdravého rozumu, a navíc potvrzení, že ke slepé cestě, po které se vydala Evropská unie, existuje alternativa. Pane premiére, děkujeme! Nejen za tu radost, ale i za naději.

V souvislosti s vítězstvím Viktora Orbána a naopak nástupem kabinetu Petra Fialy v ČR se mluví o konci spolupráce na úrovni V4. Vidíte to také tak?

Tohle může vypustit z úst pouze někdo, kdo to nemá v hlavě v pořádku. Takže mě nijak nepřekvapuje, že to říká předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Já i Trikolora to vidíme přesně obráceně, V4 je potřeba nejen zachovat, ale tuhle spolupráci je naopak třeba rozvíjet, což na druhou stranu vůbec neznamená, že spolu musíme souhlasit vždy a úplně ve všem.  

Rozhovor vyšel na portálu Parlamentní Listy ZDE.

Jsme Trikolora. Jsme moderní strana tradičních hodnot. Jsme strana pravicová, konzervativní, vlastenecká a euroskeptická. Nejsme strana velkých gest, ale poctivé každodenní práce. Nejsme strana jednoho muže či ženy, jsme tým. Nejsme možná tak hlasití jako jiní, ale jsme spolehliví. Náš čas přijde. Naše tři programové pilíře jsou stále stejné: Bráníme normální svět. Bohatství vzniká z práce. České zájmy na prvním místě.

Přidejte se k nám!

Záleží Vám na hodnotách, které Trikolora hájí?
Pokud ano, staňte se Registrovaným příznivcem Trikolory.

Tím získáte možnost účastnit se našich stranických akcí, diskusních setkání, workshopů i členských schůzí.

Budete mít také přednostní a pravidelný přísun aktuálních informací o našich aktivitách.