Přirovnání, z něhož mrazí. Lídr Trikolory o Fialovi a jeho vládě

5.7. 2022691x

ROZHOVOR Místopředseda Trikolory Josef Sláma si s vládou Petra Fialy servítky nebere. Počínání premiéra dokonce přirovnal ke známému podporovateli sovětské invaze a ideologu KSC Vasilu Bil’akovi. „Já bych Fialovi sice nepřál být vedle Vasila Bil’aka či Emanuela Moravce, ale dějiny se ovšem s odstupem času neptají, jestli zrazoval s Moskvou, Berlínem, Bruselem či Washingtonem, prostě pro historii bude ten, který nehájil dostatečně svůj národ a jeho zájmy,“ říká v rozhovoru Josef Sláma, podle kterého by vláda měla padnout více na základě své neschopnosti, nikoliv že nějaký náměstek primátora hlavního města Prahy „se patrně zbláznil“. „STAN je parazit české politiky, všichni to víme. Všechny tyto neideologické, amorfní, jasně politicky nedefinované uskupení beru jako velké zlo a je třeba politiku od nich očistit,“ uvedl Sláma.

Česká republika převzala předsednictví v Radě Evropské unie. Co si od tohoto půlroku, během kterého bude naše země „šéfovat“ Evropské unii, slibujete?

České předsednictví – či lépe řečeno předsednictví jako takové – je nebývale přeceňováno. Celá Evropa trpí v mnoha ohledech statutem quo. Takže žádná očekávání nemám, kromě chvástání a PR pana premiéra Fialy, na které jsme si tak nějak již zvykli, které je trapné a směšné. Jelikož tak zoufalou vládu si většina národa nepamatuje.

Jak se zdá, nová vláda Petra Fialy posílila mezinárodní reputaci České republiky v zahraničí. Patrné to bylo obzvláště po vypuknutí války na Ukrajině. Myslíte si, že toho teď kabinet dokáže využít k prosazení českých národních zájmů během našeho předsednictví?

Tak to se opravdu jen zdá, jelikož nám to chce někdo namluvit, vláda, média, některé neziskovky… Naše chování k válce na Ukrajině je nezodpovědné. Je tam skloubeno teatrální antiruství, kýčovitý pseudomoralismus a absolutní nezodpovědnost vůči vlastnímu národu. Když se koukneme dál než za humna, tak pitomě se v tomto konfliktu většina zemí nechová.

Fialova vláda a národní zájem… pro Fialu žádný národní zájem neexistuje. On je takovým Vasilem Biľakem naruby. Myslím, že když brzy neskončí, tak do dějin vstoupí jako záporná postava. Já bych mu sice nepřál být vedle Vasila Biľaka či Emanuela Moravce, ale dějiny se ovšem s odstupem času neptají, jestli zrazoval s Moskvou, Berlínem, Bruselem či Washingtonem, prostě pro historii bude ten, který nehájil dostatečně svůj národ a jeho zájmy.

Když ČR předsedala Radě EU naposledy, došlo k pádu vlády a k nástupu úřednického kabinetu. I teď jsme na prahu předsednictví ponořeni do nebývale rozsáhlého korupčního skandálu. Nehrozí nám stejná ostuda?

Já začnu od konce. V době pádu Topolánka smutnil především on a média, nic tak strašného se nestalo. Nakonec to byl právě Topolánek, který začal ideově ničit ODS. Většina členů tehdejší „odeesky“ nesmutnila, vždyť v té vládě bylo tolik „havlistů“, že jejího konce skutečně škoda nebyla.

K dnešnímu skandálu lze říci – ctěme presumpci neviny. STAN je parazit české politiky, všichni to víme. Všechna tato neideologicka, amorfní, jasně politicky nedefinovaná uskupení beru jako velké zlo, a je třeba politiku od nich očistit. Já na toto mám dlouhodobý, neměnný, konzistentní názor. Avšak úniky odposlechů, všechny ty mediální hry, jsou neakceptovatelné; ať se to vyřeší právním způsobem, tak jak má.

Vláda by měla padnout více na základě své naprosté neschopnosti, nikoliv že nějaký náměstek primátora hlavního města Prahy se patrně zbláznil, přestože to jistou vypovídající hodnotu o uskupení STAN nese.

K začátku vaší otázky, jestli nám hrozí ostuda – tak ostuda nám hrozí více s Fialou, než bez něj. Fiala je tragédie a Lipavský či ten další brněnský „profesůrek“, kterému nemohu ani přijít na jméno, to snad nemá cenu ani hodnotit či komentovat.                

Velkým tématem českého předsednictví bude bezpochyby boj proti energetické krizi. Jakou cestou se podle vás bude toto řešení pod taktovou české vlády ubírat?

To snad ani nechci predikovat, jak vidíme, vláda tápe. Je příliš svázána s cizími zájmy, takže je příliš opatrná, nerozhodná na to, že by přišla s důstojným a efektivním řešením. Takže počítám, že to bude řešení a la kočkopes, polovičaté a nefunkční.  

Evropští lídři čím dál častěji mluví o tom, že je třeba přijmout radikální kroky, které povedou k odtržení EU ze závislosti na ruské ropě i plynu. Je to podle vás rozumná strategie?

Je i není. Vysvětlím proč. Zde se setkává vícero zájmů, bezpečnostní, ekonomický, sociální. Já mám ve zvyku se oprostit od emocionálního přístupu k Rusku a uvažovat čistě racionálně. Ne oproštěni od Ruska, ale diverzifikace je řešení, ale nikoliv na základě nějaké antagonie, ale protože je to řešení optimální a má být uplatňováno do všech světových stran, Rusko nevyjímaje.

Úplné odstranění obchodu s Ruskem je hloupost; nejenže ve středně časovém horizontu je to logisticky nesplnitelné, tak zase celková závislost na jiném zdroji by byla ekonomicky nevýhodná. Takže oproštění by mělo být částečné, nikoliv úplné, protože celkové oproštěni by pro nás bylo také nevýhodné, tlačilo by to ceny zase nahoru. Pokud se dostaneme k bezpečnosti, diverzifikace nás právě chrání i v této oblasti dostatečně, to konstatuji naprosto suverénně, chraňme se od „zmatkařů“ a dogmatiků kteří v této oblasti udělají více škody než užitku.

Ministři životního prostředí EU dali zelenou také snaze zakázat prodej nových aut se spalovacími motory. Detaily této nové evropské regulace má teď v rukách právě české předsednictví. Jaký očekáváte další vývoj?

To je ukázka zeleného leninismu. Jsem naprosto vyděšen, s jakou lehkostí je přijímáno jedno hloupější opatření než druhé. Nepředpokládám, že bruselský pohůnek Fiala toto rozhodnutí zvrátí. Hezky to definoval pan krajský předseda Jakub Němec slovy užitečný idiot a patolízal, tak co lze očekávat, kladu si otázku. Myslím, že to bude předsednictví bruselských kývačů, pohůnků, kteří jsou připraveni udělat občany České republiky nevolníky Evropské unie, takže nic optimistického a potěšujícího.

Na druhou stranu, některé pozorovatele překvapilo, že z celého Green Dealu se byl schopen Evropský parlament nedávno domluvit právě jen na spalovacích motorech. Znamená to podle vás, že v Unii ochabuje snaha po překotném přechodu k uhlíkově neutrální Evropě?

Jestli oslabuje snaha… – všichni víme, že Green Deal je čiré bláznovství. Dokonce se nebojím definovat, že jde o jednu s největších sebedestrukci v historii lidstva. Takže, pokud postupně opadá zájem, to není dáno nadšením či nenadšením, snahou či nesnahou, ale prostou ekonomickou realitou dnešní EU, která není zrovna nejlepší. Tím samozřejmě nevylučuji jisté zájmy silných ekonomických evropských hráčů, kteří bezpochyby také vliv mají a sehrávají svou roli a v tomto kontextu roli veskrze pozitivní.

Valná hromada ČEZu schválila výplatu dividend. Z rekordního zisku této polostátní energetické firmy dopluje do státního rozpočtu přibližně 18 miliard Kč. Je to podle vás dostatečná nálepka za vysoké ceny energií?

Dostatečné to není, protože společenská, sociální, řekl bych i psychosociální škoda je neměřitelná. Nenamlouvejme si, že tato částka v celkovém rozpočtu je výrazná. Já znovu opakuji, znova a znova, že nedochází k restrukturalizaci rozpočtu; ta vláda je líná, hloupá a neakční, jenže bohužel se bojím, že v tomto složení je její nečinnost ta lepší varianta.

Premiér Petr Fiala zároveň oznámil, že chce pracovat na tom, aby stát opět plně ovládal klíčové české elektrárny. Je to podle vás správná cesta?

To myslíte tu rozcvičku s projevem? Já myslím, že po tom projevu se u Štrougalů bouchalo šampaňské, jelikož na sklonku života si Lubomír Štrougal nemohl přát lepší satisfakci, než je premiér v podobě tohoto panáka kvedlajícího rukama na obrazovce, pronášející jednu hloupost za druhou, včetně zestátnění elektráren. Zestátnění elektráren není skutečně cesta, cesta je prodávat jen přebytečnou energii. Ale to by Fialově vládě muselo záležet více na občanech České republiky než na občanech Německa. Zdá se vsak že jistý duch protektorátu tu stále přetrvává, tento kabinet je toho důkazem.

Tagy:

Přidejte se k nám!

Záleží Vám na hodnotách, které Trikolora hájí?
Pokud ano, staňte se Registrovaným příznivcem Trikolory.

Tím získáte možnost účastnit se našich stranických akcí, diskusních setkání, workshopů i členských schůzí.

Budete mít také přednostní a pravidelný přísun aktuálních informací o našich aktivitách.

Komentáře