V Bruselu vládnou regulérní blázni, obává se Majerová. A tady sledujeme předsudečnou nenávist v přímém přenosu

19.3. 2022Trikolora475x

„Válka na Ukrajině jednoho dne skončí a zdaleka ne všichni se vrátí,“ říká v rozhovoru pro ParlamemtníListy.cz předsedkyně Trikolory a bývalá poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, podle níž je správně, že jsme vůči běžencům velkorysí. Otázkou ale je, zdali to má být na úkor našich lidí, kteří si celý život platí sociální a zdravotní pojištění. „A stát by se měl vždy a v prvé řadě starat o své občany, což se dlouhodobě neděje,“ je přesvědčena Majerová.

Česká republika se ocitla pod náporem válečných běženců z Ukrajiny. Co rodina, to silný příběh. Zvládneme se jako malá země vypořádat s tak velkým množství uprchlíků?

Zvládnout se dá všechno, otázkou ale je, za jakou cenu. Pomáhat válečným uprchlíkům je naší morální povinností, otázkou ale je, zdali někteří příchozí nejsou spíše ekonomičtí migranti. Ano, máme být velkorysí, otázkou ale je, zdali to má být na úkor našich lidí, kteří si celý život platí sociální a zdravotní pojištění. A stát by se měl vždy a v prvé řadě starat o své občany, což se dlouhodobě neděje.

Poté, co opadnou největší starosti se zajištěním základních potřeb pro běžence, přijde na řadu starost o školu a zaměstnání. Jak se podle vás tato situace projeví v českém školství?

No, jak se asi může projevit, když se tu prakticky ze dne na den objeví takové množství školáků. Nastanou velké problémy s přeplněností tříd. Dostaví se jazykové problémy. Přijdou problémy s očkováním, respektive s nemocemi, protože zdravotní systém na Ukrajině funguje jinak, a ne lépe než u nás. Celková úroveň výuky nepochybně klesne, což se děje už posledních dvacet let a doposud žádný ministr školství neměl snahu s tím cokoli udělat. Řeč je například o plošné inkluzi, která je největším problémem současného školství, zejména základního, snižuje celkovou vzdělanost a nikomu neprospívá. Ba naopak!

V České republice je více než 350 tisíc volných pracovních míst, takže se dá očekávat, že zde Ukrajinci můžou najít zaměstnání velmi rychle a navíc tím pomůžou českým firmám vyřešit často dlouhodobý nedostatek zaměstnanců. Vidíte to stejně optimisticky?

Nevidím. Hlavně proto, že většina příchozích jsou matky s dětmi. Ale dobře, část volných pracovních míst se naplní. Jenže pak je tu ještě další kardinální otázka. Válka na Ukrajině jednoho dne skončí a zdaleka ne všichni se vrátí. Takže, kdo tu vylidněnou zemi znovu postaví na nohy, pokud z ní podstatná část těch, co něco opravdu umějí a kteří najdou uplatnění nejen u nás, odejde?

Někteří lidé se však netají se svými obavami z toho, že tak masivní příchod Ukrajinců může znamenat zastavení růstu mezd, příp. se dokonce sami reálně obávají o své zaměstnání. Jsou podle vás tyto obavy oprávněné?

Ano, jsou. A již se tak děje. Může to znamenat nejen zastavení růstu mezd či podstatné změny na trhu práce, ale může to způsobit také otřes celého našeho sociálního systému.

Ruská okupace Ukrajiny však vyvolala také vlnu nejrůznějších emocí, od odmítání „všeho ruského“ až po velkou vlnu solidarity. Jaké vlastní zkušenosti s tím máte vy?

Sledujeme „předsudečnou nenávist“ doslova v přímém přenosu. Naše „západní“ společnost rázem zapomněla na své „evropské hodnoty“. Vyznává se tu kolektivní vina, a ani úcta k soukromému majetku už neplatí. Stydím se za vedení olomoucké univerzity, které zrušilo pronájem svého sálu pro koncert Jarka Nohavici. Je mi zle z Fialovy vlády, která zcela bezostyšně zavedla cenzuru a z Ústavy ČR si udělala trhací kalendář. Připadám si opět jako před rokem 1989, jen aktéři se změnili.

Evropská unie plánuje prodloužení účinnosti covid pasů o další rok. Je to podle vás potřeba, když je pandemie na ústupu?

Samozřejmě, že není. Je to jen další utahování šroubů. Pro mě je to další důkaz, že v Bruselu vládnou regulérní blázni.

Proč se podle vás v Bruselu stále dokola objevují tyto tendence, když postupně většina členských zemí EU ustoupila od myšlenky prokazování se covid pasy?

Viz odpověď na předchozí otázku. Protože v Bruselu vládnou regulérní blázni.

Trikolora dlouhodobě odmítá myšlenku covid pasů. Můžete prosím připomenout hlavní důvody, proč je vám covid pas proti srsti?

Covid pasy zavádějí nerovnost občanů před zákonem, vytvářejí občany druhé kategorie. Občany, kteří něco nebo někam nesmějí, přestože jsou zcela zdrávi. To vše za situace, kdy je dávno prokázáno, že nákazu mohou šířit neočkovaní stejně jako očkovaní a kdy už víme, že žádná tečka neexistuje ani nikdy neexistovala.

Rozhovor vyšel na portálu Parlamentní Listy ZDE.

Jsme Trikolora. Jsme moderní strana tradičních hodnot. Jsme strana pravicová, konzervativní, vlastenecká a euroskeptická. Nejsme strana velkých gest, ale poctivé každodenní práce. Nejsme strana jednoho muže či ženy, jsme tým. Nejsme možná tak hlasití jako jiní, ale jsme spolehliví. Náš čas přijde. Naše tři programové pilíře jsou stále stejné: Bráníme normální svět. Bohatství vzniká z práce. České zájmy na prvním místě.

Přidejte se k nám!

Záleží Vám na hodnotách, které Trikolora hájí?
Pokud ano, staňte se Registrovaným příznivcem Trikolory.

Tím získáte možnost účastnit se našich stranických akcí, diskusních setkání, workshopů i členských schůzí.

Budete mít také přednostní a pravidelný přísun aktuálních informací o našich aktivitách.