Co říkáte na to, že se vláda rozhodla kontrolovat marže u vybraných potravin? Může to podle vás vést ke snížení cen základních potravin?
To je socialistický nesmysl. Pokud chce vláda lidem opravdu pomoci, musí pracovat se spotřební daní a s daní z přidané hodnoty. Stejně jako to udělaly země okolo nás. Jakékoliv zásahy do volného trhu, volného obchodování jsou dvojsečnou zbraní. Pokud vláda bude regulovat ceny potravin, tedy stanoví maximální možnou cenu, a obchodníci nebudou moci prodávat za tržní ceny, může to vést v konečném důsledku k nedostatku produktu. To je základní ekonomická poučka. Žádný rozumný obchodník nebude pokračovat ve své činnosti, pokud nemůže realizovat zisk.
Ministr zemědělství tvrdí, že je třeba odstranit disproporci mezi maržemi, které si účtují obchodní řetězce a které si mohou dovolit zemědělci a potravinářské firmy. Jsou to podle vás skutečně obchodní řetězce, které zneužívají situace a tlačí cenu potravin nahoru?
Nejprve je třeba si uvědomit, že marže zde není vhodným ukazatelem. Marže představuje rozdíl mezi cenou, za kterou obchodník zboží prodává, a mezi cenou, za kterou jej koupil. Z marže tedy musí platit zaměstnance, energie, údržbu, nájem či investice. Lepším ukazatelem disproporcí by byl zisk. Dále je třeba vědět, že v České republice existuje velmi silná konkurence mezi obchodními řetězci i potravinářskými firmami. Pokud by tedy chtěly obchodní řetězce zneužívat současné válečné krize, museli by vytvořit kartelovou dohodu. Pokud by zisk zvýšil pouze jeden řetězec, zákazníci by se samovolně přesunuli do jiných obchodů. Nedává tedy smysl sledovat disproporci zisku, jelikož s výrazně vyššími zisky by daný řetězec přišel o zákazníky.
V případě potravin mluví vláda zatím o zdviženém prstu, ale v případě pohonných hmot Ministerstvo financí dokonce uvažuje o zavedení maximální marže, kterou si budou moci pumpaři účtovat. Co si o tom myslíte?
To je obdobné jako s regulací cen základních potravin. Když připravíme pumpaře o zisk, nebudou chtít, a vlastně si ani nebudou moci dovolit ve své činnosti pokračovat. Navíc marže na pumpách nejsou hlavním problémem při současných vysokých cenách pohonných hmot. Nejmarkantnější zvyšování marží není u pumpařů, ale u zpracovatelů ropy. U nás se jedná o MOL a PKN Orlen (Benzina). Co se týká pohonných hmot, vláda má ještě ve své moci celou síť čerpacích stanic, které jsou ve vlastnictví státu, takže úplně klidně může tlačit cenu dolů také tím, že na těchto čerpacích stanicích vyjde vlastním občanům cenově vstříc. Ostatní by se tomu museli dříve či později přizpůsobit. Takhle funguje trh.
Na druhou stranu rychlý růst cen je noční můrou mnoha domácností. Pokud tedy odmítáte regulaci cen, jakou cestou by se vydala Trikolóra?
Naznačila jsem to už v předchozích odpovědích. Je třeba odstranit příčiny vnějších šoků. Ukončit okamžitě válečný konflikt na Ukrajině. Vyjednat z EU výjimku na případné snížení DPH u vybraných potravinářských komodit na nulovou sazbu. Namísto toho vláda vysokých cen využívá i pro vlastní kapsu, neboť podstatná část z ceny pohonných hmot jde do její kasy. A příslušné procento z 50 korun za litr je prostě mnohem větší než totéž procento z 30 korun za litr.
Vládní politici často mluví o tom, že na vině je Putin a jeho imperialistická agrese na Ukrajině. Domníváte se i vy, že je to ten hlavní důvod vysoké inflace? Nebo jsou příčiny jinde a válka se stala jen záminkou?
Kdepak. Na zdejší vysoké inflaci se rukou společnou a nerozdílnou podepsaly Babišova i Fialova vláda. Putin k tomu po zahájení ukrajinské války už jen přidal jedno dvě procenta. Je třeba hledat odpověď, proč je naše inflace mnohem větší než inflace v okolních zemích. Ale tohle ráda ponechám povolanějším.
Vrátím se ještě k vaší účasti v diskusním pořadu televize CNN Prima NEWS, kde vás starosta Pavel Novotný častoval mnoha urážkami. Proč jste neodmítla pozvání do této diskuse, když jste věděla, koho dalšího televize pozvala?
Pozvánku původně dostali tři lidé, kromě mě také bývalý ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) a řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Proč se Zaorálek debaty nakonec nezúčastnil, nevím. Nejsem to já, kdo si vybírá, s kým se na obrazovce střetne, nýbrž televizní dramaturgie, která zve hosty. Že je Novotný nevychovaný hulvát a sprosťák, ví každý včetně mě, nikdy by mě ale nenapadlo, že moderátor, režisér a další odpovědní televizní pracovníci nechají jeho nehoráznosti dojít tak daleko.
Co s odstupem času říkáte na komentáře Pavla Novotného? O čem to podle vás svědčí?
Stará lidová moudrost praví, že čím víc se s lejnem mažete, tím víc smrdí. Novotný a jeho fanoušci si v tomhle smradu libují. Já tuhle potřebu nemám. Už takhle jsem tomu ubožákovi věnovala víc slov, než si exkrement zaslouží.
Trikolóra se dostala do mediální pozornosti také v souvislosti s volbou děkana Národohospodářské fakulty VŠE Praha, kterým se stal váš ekonomický expert Miroslav Ševčík. Některá média mu však vyčítají jeho náklonost k Vladimiru Putinovi. Co si o tom myslíte?
Docent Miroslav Ševčík je ekonomickým expertem Trikolóry a jeho zvolení děkanem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, navíc všemi hlasy akademického senátu, udělalo mně osobně i celé Trikolóře nesmírnou radost. V redakci Seznamu Zpráv i jinde, kde mu před volbou mydlili schody jako za časů Rudého práva, z toho sice mají velké mrzení, ale to je jejich problém. Dobře jim tak. Ševčíkova náklonnost k Putinovi je věcný nesmysl a obyčejná lež. Stačí vytrhnout pár slov z kontextu. Takhle se to v likvidačních a dehonestačních kampaních dělá. Ševčíkův případ je spíš ukázka, kam až zdejší média hlavního proudu klesla.
V této souvislosti určitě stojí za zmínku, že vláda spustila nový web, prostřednictvím kterého vybízí občany, aby upozorňovali na dezinformace. Jak se stavíte k této vládní aktivitě v boji proti ruské propagandě?
Nejdříve vládní zmocněnec pro média a dezinformace, ve skutečnosti vrchní vládní cenzor, poté vládní web, který občany vyzývá, aby se navzájem udávali. Doslova v přímém přenosu sledujeme, jak Fialova vláda uvádí v život orwellovský totalitní režim. Jenže George Orwell svůj dystopický román 1984 napsal jako varování, a ne jako návod k použití. Opravdu se musíme mít na pozoru.
Ministři obrany ČR a USA na společném jednání potvrdili oboustranný zájem uzavřít „obrannou dohodu“. Ale o vojenských základnách USA v ČR se už nemluví. Co se podle vás stalo? Byl to jen výstřel naslepo?
Ministryně války Černochová sem nejprve zvala německou armádu, pak přišla s americkou základnou. Jsou to takové kontrolní balonky, jejich hantecem „signály“ našich vládních válečníků, jak se k tomu veřejnost postaví. Prostě to na nás zkoušejí. Trikolóra na to reagovala spuštěním petice proti cizím vojenským základnám a svoláním demonstrace. Načež vláda zařadila zpátečku. To ale vůbec neznamená, že své nápady opustila. Trikolóra vládu nadále sleduje, a když to bude potřeba, patřičně zareagujeme.
Rozhovor vyšel na portálu Parlamentní Listy ZDE.
Přidejte se k nám!
Záleží Vám na hodnotách, které Trikolora hájí?
Pokud ano, staňte se Registrovaným příznivcem Trikolory.
Tím získáte možnost účastnit se našich stranických akcí, diskusních setkání, workshopů i členských schůzí.
Budete mít také přednostní a pravidelný přísun aktuálních informací o našich aktivitách.