Komentář: V Česku chybí pět a půl tisíce policistů

24.5. 2022772x

Server iDNES před několika dny informoval o tom, že v České republice chybí pět a půl tisíce policistů. Situace je tak vážná, že se některé policejní služebny v menších městech slučují s jinými, což se nelíbí starostům. Největší nedostatek mužů zákona je v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji, též v hlavním městě Praze. Proč mezi Čechy není zájem o tuto profesi?

Komentář nově zvoleného předsedy středočeské organizace Trikolory PhDr. JUDr. Milana Kryštofa Čecha, DBA.

„Určitě to není jen o tom, že přijímací řízení je náročné. A to jak z hlediska požadavků na psychiku, tak z hlediska požadavků na fyzickou zdatnost. Spíše je to o kritickém nedostatku zájemců, kteří by v něm měli reálnou šanci uspět. Nebudeme si nalhávat, že služba v přímém výkonu služby je stále více mužskou než ženskou záležitostí. A mladí muži, nejen kvůli zrušení základní vojenské služby, ale i díky současné feminizaci všech oblastí života, prostě ztratili dřívější psychickou odolnost, zdravou průbojnost a nutnou rozhodnost.

Dobře chápou, že je mnohem pohodlnější prožít dobrodružství při počítačové hře než v průběhu noční hlídky uklidňováním rvačky na diskotéce. Stejný trend ostatně můžeme pozorovat i v úřadech. Neméně závažným důvodem je odtrženost policistů v manažerských a výkonných funkcích. Lidská i platová.

Občas se vyskytující rozkazy, jdoucí proti právnímu cítění slušných řadových policistů, napáchají mnohdy více škody, než si vedení policie dokáže připustit. A masivní nasazení proti normálním lidem bránícím svá lidská práva v době opatření proti covidu-19 pak dorazilo i mnoho „srdcařů“. Někteří to i veřejně řekli. Kdo by také chtěl rozhánět své sousedy, kteří se kdesi shlukli, nebo obtěžovat někoho kvůli špatně nasazené roušce, když k policii nastoupili s ideály boje proti zločinu. 

Policie, a nejen ona, je odrazem společnosti. A pokud bude společnost pokřivená, jen stěží se najdou rovní lidé, kteří by vydrželi u policie dlouhodobě poctivě sloužit. V lepším případě brzy pochopí a odejdou. V horším se přizpůsobí a ve snaze přežít se stanou pasivními. V nejhorším případě pak služba u policie pokřivené buď rovnou přiláká, nebo nevyhraněné pokřiví.

Cesta z tohoto bludného kruhu není jednoduchá a vede jen přes obnovu občanské společnosti, která bude schopná zlo pojmenovat zlem a dobro dobrem. Čestné policisty je zajisté zapotřebí odpovídajícím způsobem zaplatit, ale nelze si je koupit.“

Přidejte se k nám!

Záleží Vám na hodnotách, které Trikolora hájí?
Pokud ano, staňte se Registrovaným příznivcem Trikolory.

Tím získáte možnost účastnit se našich stranických akcí, diskusních setkání, workshopů i členských schůzí.

Budete mít také přednostní a pravidelný přísun aktuálních informací o našich aktivitách.

Komentáře